روش‌های خانگی برای تمیز کردن طلا و جواهرات

وقتی قصد داریم تکه‌ای جواهر بخریم اولین بارعاشق درخشندگی اون می‌شیم،ولی این درخشندگی ممکن است پس از پوشیدن مداوم و یا حتی نگه داری در جعبه محو شود و نیاز به تمیز کردن داشته باشد.

خبر خوب اینه که حتما نیازی به تمیز کردن حرفه ایی نیست و مجبور نیستید هزینه‌ای بابت تمیز کردنش بدید.

این مطلب را از دست ندهید: بهترین راهکارها برای تمیز کردن کاغذ دیواری

براحتی می شود با مواد شستشویی که در اختیار دارید مثل آب و صابون (و شاید آمونیاک) درخشندگی اون رو برگردانید.

سنگ‌های قیمتی (الماس٬ زمرد٬ یاقوت و یاقوت کبود)
انگشتر نامزدی و حلقه‌های عروسیتون رو در محلول شامل ۱ فنجان آب گرم و ۴/۱ فنجان آمونیاک به مدت ۳۰ دقیقه خیس کنید، سپس اون‌ها رو به کاسه آب گرم و مایع ظرفشویی انتقال بدید و در کاسه بچرخونید. اطراف سنگ رو با یه مسواک نرم تمیز کنید، پس از اون حلقه‌ها رو با آب گرم تمیز بشورید و در آخر خشک کنید. در صورت لزوم این مراحل رو تکرار کنید.

طلا و هر وسیله طلاکاری شده

یک اینچ (سه سانتی متر) از خمیر دندان رو کف دستتون بریزید و چند قطره آب به اون اضافه کنید تا یه خمیر فوم مانند به دست بیاد. سپس با یک مسواک نرم اون رو تمیز کنید (هر چه مسواک نرم‌تر باشد بهتره، چونکه از خش افتادن طلا جلوگیری می شود).

خمیر باعث می شود جرم‌های موجود روی سطح طلا نرم بشه و به راحتی تمیز بشه و صیقل داده بشه. مسواک هم می‌تونه جرم‌ها رو از شیار‌ها و شکاف‌های کوچیک تمیز کنه. در آخر اون‌ها رو زیر آب بگیرید و بشورید سپس خشک شون کنید.

دشمن طلا و جواهر
اگر رفتن به استخر و شنا کردن جزء برنامه‌های شماست پیش از ورود به آب، طلا و جواهر خود را بیرون آورید؛ زیرا کلر درون آب از دشمنان طلا و جواهر شماست. مواد شوینده قوی که موقع استفاده از آن‌ها باید دستکش استفاده کرد هم، از دشمنان طلا و جواهر شماست.

نگه داری از طلا و جواهر
برای حفظ و نگه‌داری از طلا و جواهر آن‌ها را در جعبه‌های خود قرار دهید و یا دفترچه‌ای پارچه‌ای درست کرده و طلاهایتان را با سنجاق قفلی در آن دفترچه پارچه‌ای وصل کنید. سپس دفترچه را تا کرده و در مکان امن نگه‌داری کنید.

مروادید (اصل)
باور کنید یا نکنید مروارید‌ها به مرور زمان و با ساییده شدن بهتر و زیباتر میشن. تمیز کردن مروارید با روغن بدن درخشندگی ملایمی به اون می‌بخشه. البته لوسیون‌ها این تاثیر رو ندارند. اگر می‌خواید مروارید‌ها رو تمیز کنید٬ تنها چند قطره از مواد شوینده ملایم در یک کاسه آب ولرم کافیست. قلم موی آرایشی رو در محلول بزنید و با اون مروارید‌ها رو تمیز کنید.

نکته مهمی که باید آن را رعایت کنید؛  سطوح مروارید‌ها رو کاملا خشک کنید٬ سپس با یک پارچه نرم چرمی مروارید‌ها رو جلا بدید.

مروارید (تقلبی)
مراحل بالا رو انجام بدید,، اما به جای قلم موی آرایشی از یک پارچه نرم استفاده کنید و برای جلوگیری از کش اومدن مروارید ها، کاملا خشکشون کنید.

جلوگیری از گره خوردن زنجیر گردن
برای جلوگیری از گره خوردن زنجیر‌های اضافی که به گردن نمی‌اندازید، آن‌ها را با قفل بسته نگه‌داری کنید. در صورتی که زنجیر گردن شما، گره خورد، آن را بر روی سطح لیز و صیقلی قرار داده و مقداری روغن بچه بر روی محل گره بریزید. سپس با یک سوزن کلفت سعی

دوش یا شنا با جواهرات
زمانی که دوش می‌گیرید یا شنا می‌کنید نباید از طلا و جواهر استفاده کنید. آب یک ساینده طبیعی است. همان طور که آب رودخانه سنگ‌ها را می‌ساید. به مرور زمان همین اتفاق برای سنگ قیمتی یا طلا می‌افتد. نه فقط آب که هر نوع مایع دیگری نیز می‌تواند به جلا و زیبایی فلز یا سنگ گرانبها آسیب بزند.در بازکردن گره موجود کنید

اگر طلا و جواهرتان کثیف شده و جلایش را از دست داده، به یک طلا ساز مراجعه نمایید تا با دستگاه‌های مربوط به تمیز کاری که یکی از آن‌ها دستگاه بخار و یا دستگاه پرداخت طلا است، طلای شما را دوباره جلا بدهند